צילום: תומר אפלבאום

עמותת “המוקד לפליטים ולמהגרים”

נוסדה בשנת 1998 תחת השם “מוקד סיוע לעובדי חוץ במעצר” על-ידי קבוצה של תושבי תל אביב, שהחליטו להתאגד בעקבות סדרת כתבות בשם “התל אביבים החדשים” בעיתון “העיר”, שעסקה בניצולם החמור של מהגרי העבודה, ולפעול לתיקון המצב. בתחילת שנות ה-2000 שונה שם העמותה למוקד סיוע לעובדים זרים וב-2013 למוקד לפליטים ולמהגרים. העמותה שמה לה למטרה לקדם את זכויותיהם של מהגרי עבודה ופליטים ולהגן עליהם, ולהילחם בסחר בבני אדם בישראל. בפעילותנו אנו מבקשים להזכיר לציבור בישראל כי שמירה על זכויות אדם והגנה על זכויותיהם של חסרי מעמד הן מאבני היסוד של הדמוקרטיה.

לטופס הצטרפות/חידוש חברות בעמותה

תקנון העמותה

תמכו בנו בעיגול לטובה

השירותים שהמוקד מספק:

  •     הקו חם

המוקד מפעיל קו חם המאויש על ידי אנשי צוות, מתנדבי שירות לאומי ומתנדבים ובאמצעותו הפונים – מבקשי מקלט, פליטים ומהגרי עבודה, ילדיהם, מעסיקים, בני משפחה ואחרים – זוכים לאוזן קשבת, קבלת מידע על זכויותיהם ועוד.

עובדי ומתנדבי המוקד ומתנדבי השירות הלאומי מספקים ייצוג וסיוע פארא-משפטי (paralegal) מול בית הדין לביקורת משמורת הפועל בבתי הכלא, מול בית הדין לעררים וכן מול רשויות שונות כגון רשות האוכלוסין, יחידת האכיפה ברשות האוכלוסין, משטרת ישראל ועוד. במסגרת זו מקיים הקו החם ביקורים במתקני הכליאה על מנת להגיש סיוע למהגרים ולפליטים הכלואים בהם ועל מנת לאתר קורבנות סחר בבני אדם.

  •     פעילות משפטית עקרונית

הגשת עתירות במטרה לקדם שקיפות, אחריות ואכיפה של חוקי המדינה שנועדו להגן על קבוצות אלה. בין הישגינו: טיפול רפואי ואשרות עבודה לקורבנות סחר למטרות זנות המעידות כנגד סוחרי האדם, ביקורת שיפוטית על הליכי מעצר וגירוש של מהגרים, והשגת פיצויים לקורבנות הסחר מידי סוחריהן. בשיתוף פעולה עם ארגונים עמיתים הצלחנו לגרום לביטול כליאה ללא הגבלת זמן של מבקשי מקלט, סגירת מתקן “חולות” ומניעת גירוש מבקשי המקלט לאוגנדה ולרואנדה.

פעילות ציבורית הכוללת עבודה מול התקשורת, ניו מדיה, סיורים וסדנאות חינוכיות.

העמותה, הממוקמת ופועלת בתל אביב, מתמקדת בסיוע לאוכלוסיות להן לא ניתן מענה על ידי גופים אחרים. המוקד הוא הגוף היחיד אשר מסייע לחסרי המעמד שנעצרו תוך מתן מענה הומניטרי ומשפטי לבעיותיהם; המוקד היה גורם מרכזי בפעילות להסדרת מעמדם של ילדי מהגרי עבודה; המוקד מסייע לקבוצה מוחלשת במיוחד: קורבנות סחר בנשים וסחר בבני אדם. ללא שירותי העמותה, הכוללים סיוע משפטי, היו אוכלוסיות אלו נותרות ללא מענה מספק.

 

>> למידע נוסף על העמותה בגיידסטאר.

x