צילום: תומר אפלבאום

עמותת “המוקד לפליטים ולמהגרים” נוסדה בשנת 1998 תחת השם “מוקד סיוע לעובדי חוץ במעצר” על-ידי קבוצה של תושבי תל אביב, אשר בעקבות סדרת כתבות בשם “התל אביבים החדשים” בעיתון “העיר”, שעסקה בניצולם החמור של מהגרי העבודה, החליטו להתאגד ולפעול לתיקון המצב. בתחילת שנות ה-2000 שונה שם העמותה למוקד סיוע לעובדים זרים” וב-2013 ל”המוקד לפליטים ולמהגרים”. העמותה שמה לה למטרה להגן על זכויותיהם של מהגרי עבודה ופליטים, ולהילחם בסחר בבני אדם בישראל. בפעילותנו אנו מבקשים להזכיר לציבור בישראל כי שמירה על זכויות אדם והגנה על זכויותיהם של זרים, הם אבן היסוד של הדמוקרטיה, במיוחד במדינה שהוקמה כמקלט ליהודים, אשר חוו בעצמם רדיפות בשל זרותם.

לטופס הצטרפות/חידוש חברות בעמותה

תקנון העמותה

השירותים המסופקים על ידי המוקד:
•    הפעלת קו חם: המוקד מפעיל קו חם הפועל ביום א’ בין השעות 9:00-11:45 ו – 15:00-18:00; ביום ג’ בין השעות 9:00-13:00 ו14:00-18:00 וביום ה’ בין השעות 9:00-13:00. הקו מאויש על ידי מתנדבים ובאמצעותו הפונים – פליטים ומהגרי עבודה, ילדיהם, מעסיקים, בני משפחה ואחרים זוכים לאוזן קשבת, קבלת מידע על זכויותיהם ועוד.
•    סיוע פארא – משפטי (paralegal):  מתנדבי המוקד ומתנדבי שירות לאומי מספקים ייצוג וסיוע פארא- משפטי מול בית הדין לביקורת משמורת הפועל בבתי הכלא וכן עם רשויות שונות כגון משרד הפנים, יחידת האכיפה במשרד הפנים, משרד הרווחה ועוד. במסגרת זו הם גם מבקרים ומגישים סיוע למהגרי עבודה, פליטים וקורבנות סחר בבני אדם הכלואים בבתי מעצר לקראת גירושם ובמקלט לקורבנות סחר.
•    פעילות משפטית עקרונית: הגשת עתירות ותביעות במטרה לקדם שקיפות, אחריות ואכיפה של חוקי המדינה שנועדו להגן על קבוצות אלה. בין הישגינו: טיפול רפואי ואשרות עבודה לקורבנות סחר למטרות זנות המעידות כנגד סוחרי האדם, ביקורת שיפוטית על הליכי מעצר וגירוש של מהגרי עבודה, והשגת פיצויים לקורבנות הסחר מידי סוחריהן.

שירותים נוספים: סיורים וסדנאות חינוכיות; פעילות תקשורתית וציבורית.

העמותה, הממוקמת ופועלת בתל אביב, מתמקדת בסיוע לאוכלוסיות להן לא ניתן מענה על ידי גופים אחרים. זהו הגוף היחידי אשר מסייע למהגרי עבודה, שנעצרו (אשר מרביתם הגיעו באישור עבודה ואיבדו את מעמדם תוך תקופה קצרה שלא באשמתם) במתן מענה הומניטרי ומשפטי לבעיותיהם; המוקד פעיל מרכזי בפעילות להסדרת מעמדם של ילדי מהגרי עבודה; העמותה מסייעת לקבוצה מוחלשת במיוחד: קורבנות סחר בנשים וסחר בבני אדם; המוקד הוא הגוף העיקרי לטיפול משפטי בפליטים. ללא שירותי העמותה היו אוכלוסיות אלו נותרות ללא מענה מספק.

x