hotline post image

“דיקטטורה ללא גבולות”: דוח חדש של המוקד לפליטים ולמהגרים על כובד ידו הארוכה של הרודן האריתראי גם בישראל

בתקופה האחרונה, לקראת יום העצמאות האריתראי שחל ב – 24 במאי, חזרו והתרבו איומים מצד תומכי הדיקטטורה האריתראית בישראל נגד פליטים שנמלטו לכאן מידו הארוכה של הרודן בתקווה למצוא מקלט, אך לשווא. לאחר מספר עימותים אלימים, ב – 9 במאי, 2024, נרצח בדקירות סכין בשכונת התקווה אחד ממובילי מחאות הפליטים נגד משטרו הדכאני של איזיאס אפורקי. הפליט שנרצח, מ”י, הוא אחד מעשרות אזרחי אריתריאה שנעצרו במעצר מנהלי ללא ראיות על פי “המתווה הפלילי” בעקבות פסטיבל שגרירות אריתריאה והפגנת מתנגדי המשטר שבלמה את קיומו ב 2 בספטמבר 2023. מ”י שוחרר ממעצר שווא בסיוע המוקד לפליטים ולמהגרים רק לאחר 18 ימי כליאה, כשארבעת ילדיו הקטנים (ביתו הבכורה רק בת תשע), אינם יודעים אם ומתי ישוב אביהם הביתה. סיפור מעצר השווא של מ”י מופיע בדוח זה, אך לפני שנודע דבר הרצחו.

מ”י נעצר על ידי המשטרה כשיצא לרכוש בקבוקי מים לבני משפחתו בשכונת התקווה, חודש לאחר ההפגנה, והותקף על ידי תומכי המשטר. חוקר המשטרה האשים את מ”י בכך שתכנן לצאת לעימות עם תומכי משטר באותו הערב, על אף שנעצר רק בקרבת מקום וללא כל אמצעי תקיפה או הגנה בידיו. מפרוטוקול החקירה עולה שעל אף התרגום הבסיסי והלקוי, מ”י מצליח להבהיר היטב בחקירתו את אימת החיים בשכונת תומכי הדיקטטורה האריתראית בישראל:

“אני יש לי ילדים ואישה זה נורא קשה שאני לוקח ילדים שלי לגן ובית ספר יום ולילה בגלל שהם נמצאים כל הזמן איפה שאני גר ומחפשים אותנו וזה מאד קשה לי ולאשתי וילדים בחיים שלי אני לא תוקף אף אחד אני עובד בשבילם למשפחה ולמה לי לעשות את זה”.

הדוח בו מופיע גם סיפור מעצרו של מ”י (לפני שנודע דבר הירצחו), “דיקטטורה ללא גבולות“, קורא לרשויות מדינת ישראל להימנע ממתן אפשרות לעריכת אירועים מטעם שגרירות אריתריאה, אירועים המהווים דרך קבע כר פורה לעברות פליליות כאלימות, סחיטה ואיומים. הדוח קורא לבטל את המתווה הפלילי ולהחיל את הדין על כל מי שקיים חשד כי עבר עברה פלילית, ללא קשר למעמדו בישראל.

בדוח מוצג האופן השיטתי והמאורגן בו ידה הארוכה והאכזרית של הדיקטטורה האריתראית רודפת את מתנגדיה, כמו מ”י, גם במדינות בהן הם מבקשים מקלט. כמו כן, מוצגת ומפורטת בדוח התנהלות משטרת ישראל ורשות האוכלוסין וההגירה במסגרת מאמצי הרשויות לכלוא את פליטי אריתריאה בכל מחיר, גם בניגוד לחוקים ונהלים. זאת, בהיעדר אפשרות לגרשם מהארץ, ובתקווה, כך נראה, שהפליטים ימאסו בהתעמרות הרשויות ויעזבו את הארץ “מרצון”.

הדוח מתאר את השתלשלות המאורעות בעניינם של כמה פליטים אריתראים שנעצרו על פי “המתווה הפלילי” המאפשר מעצר מנהלי ללא הגבלת זמן גם של מי שאין די ראיות להעמידו לדין פלילי. בסוף הדוח מצורף כנספח “דוח מסתננים מעורבים בפלילים שהועברו לרשות האוכלוסין למשמורת”, מסמך משטרתי המכיל את פרטיהם של 53 אזרחי אריתריאה שנעצרו ביום ההפגנה ואשר נראה שהוקלד באמצעות שימוש מופרז ושגוי בפעולת: “העתק – הדבק”. כך למשל מופיעה העברה “החזקת סכין או אגרופן” לצד שמותיהם של 18 מעצורי ההפגנה, על אף שבאותו מסמך עצמו מצוין שרק אחד מהם “ככל הנראה החזיק סכין”. 11 מהמפגינים, שהואשמו במסמך המשטרתי ב”החזקת סכין או אגרופן” על פי אותו מסמך עצמו לא החזיקו דבר בידיהם בעת המעצר.

אף אחד מעצורי ההפגנה בספטמבר 2023 לא הועמד לדין.

על משטרת ישראל לחקור ביסודיות פשעים פוליטיים המתבצעים בישראל ולהעמיד לדין את הפושעים האחראים להם ללא קשר למעמדם בארץ, אך מלאכתה תהיה קלה יותר אם תלמד מניסיונן של מדינות מערביות רבות אחרות, כמפורט בדוח, אשר מנעו בעד שגרירויות אריתריאה בתחומן מלערוך אירועים הרי אסון אלו.

לקריאת הדוח המלא

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

x